norooz & peace and human being!نوروز عشق بخدا و گسترش صلح و دوستی و انسانیت!

 اخرین پست در سال 89
عید نوروز و سال 90 برهمگی  ایرانیان دخل و خارج از کشور  و بر همه ملل ساکن در فلات فرهنگی ایران از غرب چین گرفته تا البانی  و کرواسی مبارک باد. همه روزتان نوروز و نوروزتان پیروز باد!.
-----------


یاداوری:
ادرس ۵ وبلاگ فعلی سعید شجاعی سعدی عبارتند از :

saadiman.blogsky.com-saadiman1.mihanblog.com-shogaiee.persianblog.ir-


saadiman3.blogfa.com- shogaiee1.blogspot.com

------------

ضمنا  چند وبلاگ دیگر  هم است که فعلا در انها مطلبی قرار نمیدهم و همچنین چند وبلاگ قدیمی تری که متاسفانه یا بدلیل هک و یا بدلیل اعمال نظر مدیران وبلاگستان عملا از رده و اختیاربنده خارج است هر چند عملا دسترسی همگان بجز یک مورد (saadman.mihanblog.com) در شبکه سایبری  به انها فراهم است.
------------------
به هرحال امیدوارم توانسته باشم در طی چند سال فعالیت وب نگاری  در زمینه طنز و تحلیل و پیشنهاد در مسایل خارجی جمهوری اسلامی ایران  و در حد وسع خود(با توجه به سه مهارت تخصصی برنامه ریزی و کامپیوتر و صنعت جهانگردی خود)  خدمت علمی و فرهنگی و سیاسی و انسانی و دینی خود را  جهت تعمیق صلح و امنیت  و کمک به کسب  منافع ملی ( و نیز به گسترش صلح و امنیت منطقه ای و جهانی در حد توان و با توجه به  محدودیتهای قانونی و عرفی  )بخوبی انجام داده باشم انهم با تحمل همه مشکلات و گرفتاریها و ناجوانمردانه ترین اعمال زشت و خرد کننده اصحاب ریا و دغلکار سخت  بدنبال (ثروت و شهرت و قدرت و شهوت)  و بخشش همه جانبه و صادقانه و اختیاری همه انها !  و بی انکه ریالی رانت و یا کمترین  امکاناتی برای خدمات فوق دریافت کرده باشم و یا این خدمات را بنا بخواست کسی انجام داده باشم  و در نهایت فروتنی  و بی انکه انتظار جبران و حس طلبکاری  از کسی  و یا نهادی  را داشته باشم.! باشد تا رضای خدا را کسب کرده باشم و دین خود را به هموطن و همنوع ادا نموده باشم .----------------------------.  
نوروز و مراسم ها و ایین های ان هزاران سال است  که به ایرانیان و  مردم همه کشورهای واقع در  فلات فرهنگی ایران زمین  (و گاهی  حتی به سایر ملل دیگر نیز  )جان و امید به زندگی  دوباره ای بخشیده  است . بدون هیچ گزاف و  خود بزرگ بینی !  ما مردمان ساکن در فلات ایران باید بپذیریم که تقریبا هیچ ملت و اقوامی دیگر  را نمی توان یافت که تا این اندازه ایین ملی ان توانسته باشد در گذر  هزاران سال !  اول باقی بماند و مردم پیوسته و هماهنگ و متحد  و با تمامی وجود از زن و مرد و پیر و جوان  به ان دلبسته باشند و در حفظ و اجرای ایین و مراسم های ان سخت کوشا باشند  و دوم  ایین  و مراسم های ان تا به امروز توانسته باشد با کارکردهای بنیادی زیر هویت و شخصیت ملی و تاریخی ایرانیان و همه مردم  عضو کشورهای فلات فرهنگی ایران را ایجاد و حفظ و انها را بالنده و پویا  نماید.
-----
1- کارکرد اجتماعی
 نوروز و  ایین های ان توانسته است حیات اجتماعی و فرهنگی مردم ساکن در فلات فرهنگی ایران را شکل و قالبی همگرا و دیگر گرا بدهد که نتیجه نهایی این همگرای و دیگر گرای همبستگی در نهاد خانواده  و جامعه شهری و روستایی و نیز  سطح ملی و منطقه ای و حتی در مواردی همنوایی اجتماعی و فرهنگی در سطح جهان  قابل شناسایی است.
--------------

2- کارکرد سیاسی
نوروز و ایینهای ان در کنار سایر عناصر ملی و فرهنگی  اقوام ساکن در  فلات ایران  - نه تنها در تشکیل" ملت و هویت ملی"   نقش اساسی ایفا نموده که همچنین نوعی همنوایی و هماهنگی و همکاری   سیاسی  بین دول و ملل ساکن در فلات ایران را سبب شده است. این  فرایند مثبت یا از بروز جنگ در منطقه فلات فرهنگی ایران  جلوگیری نموده و یا در صورت بروز ان از دامنه و وسعت و درازای ان  تا حد قابل توجه ای (به
نسبت جنگ ها و درگیریهای جاری در سایر نقاط جهان)کاسته است.در ایام نوروز

 حتی روسای جمهور و سران کشورهای قدرتمند و تراز اول جهان نظیر امریکا و اتحادیه اروپا را وا میدارد تا به ارزشهای انسانی این ایین الهی و انسانی اقوام   ایرانی سرتعظیم فرود اورند ! عملی که متاسفانه غرور و کبر سیاسی در غیر ایام نوروز اجازه انجام ان را به انها نمی داد که اگر می داد مشکلات سیاسی بین ایران و غرب سالها بود که حل شده بود و حق به حقدار رسیده بود!. و این همه مردم و دول دو طرف هزینه همه جانبه غیر ضروری را متحمل نمی شدند .

----------------
3- کارکرد اقتصادی
نوروز و ایینهایش  همواره به تولید و مصرف  کالا و خدمات  در سطوح ملی و منطقه ای و جهانی  رونق ویژه بخشیده  است تا انجا که می توان بدرستی ادعا نمود که تقریبا در جهان کمتر ایین ملی را می توان  یافت که بتواند  در مدت چند روز دهها میلیارد دلار کالا و یا خدمات  را در یک کشور بفروش برساند. در ایام نوروز   فرایند مبادلات مالی و تجاری و خدماتی در سطوح ملی و منطقه ای و جهانی بشدت افزایش مییابد و مسافرتهای چند ده میلیونی در سطح ملی و منطقه ای و جهانی بوقوع می پیوندد و تبادلات فرهنگی و علمی و فرایند فرهنگ پذیری و ارتباطات اجتماعی بسرعت و شدت کم سابقه به انجام میرسد. --------------
4- کارکرد حقوق بشری و انسانی

در طی هزاران سال     
نوروز و ایینهای ان عشق و محبت به همنوع و نهایتا تامین صلح منطقه ای و جهانی  و حقوق بشر را  در حد امکانات و با توجه به محدودیتهای موازنه قوای بین المللی  نظیر قدرت  اقتصادی و رسانه ای  و نظامی و تکنولوژیکی  بسرعت  گسترش داده است. کینه و دشمنی و انتقام و جنگ و غیره در نوروز معنی ندارد و بهترین گواه ان هم عدم تجاوز ایران به سایر کشورها حتی برای یکبار در طول تاریخ چند هزار ساله خود است. حتی هنگامی که دول بیرحم و  غارتگر و  متجاوزان بی رحمی چون یونانیان  تحت فرمان اسکندر و مغولان تحت رهبری چنگیز و نواده گان ان  و اعراب و غیره  به ایرانیان حمله ور شدند نه تنها نهاد نوروز و مراسمهای ان اجازه نداد هویت ملی  و غرور و موجودیت ایرانیان و اقوام ساکن در فلات فرهنگی ان  نابود گردد که همه متجاوزین بیرحم و جلاد و خونریز را رام  تمدن و ارزشهای انسانی و اسمانی  خود نموده و انها را در فرهنگ خود ذوب  و تا حد زیادی متمدن ساخته است.
----------------
پس  بی دلیل نیست که ما ایرانیان و همه ملل ساکن در فلات فرهنگی ایران زمین به این ایین بزرگ ملی و منطقه ای و جهانی درود می فرستیم و بی انکه بخواهیم بگوییم "هنر نزد ایرانیان است و بس!"  (و بی انکه بخواهیم نقاط ضعف  تاریخی خود را ندیده بگیریم و همه خوبیها را مال خود بدانیم و بدیها را متعلق به دیگران  ! )به ایرانی بودن خود بدلیل فرهنگ و تمدن انسانی و لطیف و اسمانی و صلح طلبانه و صد البته فرهنگ ساز خود می بالیم و ارزو می کنیم که همیشه جهان در صلح و دوستی و ارامش و رفاه و همبستگی و همدلی بسر برد  و نه جنگ و خونریزی  و استثمار و استعمار و تبعیض و ظلم و ستم و شکنجه   و ریا و فریب فاصله طبقاطی و نژاد پرستی !
----
امین یا رب العالمین
سعید شجاعی سعدی- شیراز -5شنبه 26اسفند 89 

/ 0 نظر / 11 بازدید