نهایت تنش های ایران و غرب - صلح و سازش و یا جنگ و نابودی!.

نهایت تنش های ایران و غرب - صلح و سازش و یا جنگ و نابودی!.
-------------
قرار است در ماه جاری ژانویه2011  و طی چند روز اینده مذاکرات ایران با نمایندگان 5+1و المان (و نماینده اتحادیه اروپا) در شهر استانبول ترکیه  در مورد مسئله هسته ای و سایر مسایل مورد اختلاف برگزار گردد . همچنین گفته شده است که دور بعدی مذاکرات احتمالا در برزیل  و بعد از ان نیز احتمالا در تهران برگزار خواهد شد.


ایران نشان داده است ( بویژه در دولت دهم  دکتر احمدی نژاد)واقعا  و صادقانه اماده گی ان را دارد تا در یک روند "برد-برد"  و در یک مذاکره پایاپای و با احترام متقابل همه چالش ها و تنش های بین خود و غرب را حل و فصل نماید.اما متاسفانه لابی ها و گروههای بسیار تند رو و جنگ طلب  و طرفدار اسراییل در حزب جمهوری خواه  امریکا(بویژه که با پیروزی در انتخابات اخیر کنگره اعتماد بنفس بیشتری پیدا نموده اند تا انجا که شکست

 

پرزیدنت اوبامای دمکرات را در انتخابات ریاست جمهوری دو سال اینده  را  قطعی میدانند) و حتی برخی مقامات حزب دمکرات و نیز  بعضی از دول اروپایی  مانند انگلیس و فرانسه بنظر میرسد با لجبازی توام با فرصت طلبی سعی دارند تا از به نتیجه رسیدن هرگونه مذاکره با ایران جلوگیری بعمل اورند چرا که با ترساندن اعراب و القای خطرناک بودن پیشرفتهای تکنولوژیکی و صنعتی و غیره ایران هم تاکنون صدها میلیارد دلار

 

اسلحه به این کشورها فروخته اند و هم با تحمیل تحریم به جمهوری اسلامی ایران قیمت تمام شده  واردات بعضی از نیازهای استراتژیک ایران را به چند برابر قیمت برسانند.
به همین دلیل متاسفانه بنده زیاد به این دور از مذاکرات امیدوار نیستم. اما چند عامل زیر اینده این مذاکرات را در صورت استمرار روشن می نمایاند:
1- صداقت و اهتمام دولت دهم به رسیدن به نتیجه برد -برد در این مذاکرات.
---------
2- دولت اوباما نیاز دارد تا برای جلوگیری از پیروزی جمهوریخواهان در انتخابات اتی امریکا به یک دست اورد مهم دهان پر کن در سیاست خارجی نایل گردد.
-----------
3- کشورهای عضو  ناتو  (منجمله  امریکا وانگلیس و فرانسه ) عملا در عراق و بخصوص افغانستان به کمک و همراهی ایران برای حل و فصل ابرو مندانه مشکلات و خروج احتمالی انها سخت نیازمند است.بماند که  استمرار صلح و ثبات واقعی  و همیشگی در خلیج فارس و حل و فصل نهایی مسئله فلسطین در عمل بدون همرایی و مشارکت ایران غیر ممکن بنظر می رسد.مشکلات اقتصادی و اجتماعی بسیار شدید در بین جوامع و 

 

کشورهای غربی از دیگر عواملی است که تغییر اساسی در رویکرد مداخله جویانه و جنگ طلبانه فعلی دول غربی در کشورهای دیگر را ایجاب می نماید. مردم جوامع غربی از جنگ  و اوردن تابوت های جوانان خود به کشورشان خسته شده اند واز اینک مالیاتهای سنگین انها بجای ابادانی و شغل جدید برای جوانان صرف لشکر لشکرکشی به سایر کشورهای دور و نزدیک  و ریختن خون زنان و کودکان و مردم بی دفاع و بیگناه می شود سخت براشفته و معترضند . کافی است اخبار تظاهرات و اعتراضات و انتقادات انها را را همه روزه ببینیم و بخوانیم وبشنویم تا صحت این امر برایمان اثبات گردد.
-------------
4- انقدر غرب و بویژه امریکا برای تصویب قعطنامه تحریمی ضد جمهوری اسلامی ایران  در شورای امنیت سازمان ملل به روسیه و چین باج داده است که ضمن لوث شدن مسئله عملا رسانه ها و ناظران سیاسی و اقتصادی امریکا و اروپا دول خود را به چالش شدید کشانده اند .لذا بنظر نمی رسد دول غربی برای تصویب قعطنامه ای جدید حاضر به دادن باجهای تازه همه جانبه به این دوکشور باشند.
--------------
5-سرعت اجرای طرحهای هسته ای  و اقتصادی و زیر بنایی و کسب پیشرفتهای علمی و تکنولوژیکی چند سال اخیر  ایران در زمینه های گوناگون عملا استمرار هر نوع تحریم  را اگر نگوییم بی اثر که کم اثر نموده است.

6- اسراییل دیگر نمی تواند  بمانند سابق و بدون توجه  و در نظر داشت عکس العمل و نادیده گرفتن  منافع ملی ایران اسلامی در منطقه مانور سیاسی و اقتصادی و حتی نظامی دهد !دو جنگ 33 و 22 روزه با حزب الله و حماس گواه روشن این مطلب است. لذا هرچند اسراییل با ایران رابطه ندارد و تقریبا همه روزه در یک جنگ روانی تهدید به حمله نظامی می کند  اما بنظر می رسد(چه بصورت داوطلبانه و چه با اجبار) در حال پذیرش

 

واقعیتهای موجود منطقه و جهان  و تجدید نظر در سیاستهای قلدرمئابانه خود(حداقل در مورد ایران و متحدان ان ) است و نهایتا با مذاکرات برد- برد بین ایران غرب  موافق و بنوعی خود را هم در منافع و تبعات احتمالی چنین توافقی سهیم ببیند.بنده شخصا اعتقاد دارم بلاخره اسراییل دیر یا زود واقعیت ایران هسته ای را خواهد پذیرفت و در یک تحلیل نهایی و بعد از حل و فصل مسایل ایران و غرب با محوریت ایران و غرب با حل و

 

فصل واقعی  و نهایی مسئله فلسطین و نیز مسئله بلندیهای جولان سوریه و مزارع اشغالی جنوب لبنان موافقت خواهد نمود در چنین روندی احتمالا ایران از لحاظ اقتصادی و غیره به عضویت اتحادیه اروپا و بانک جهانی در خواهد امد و یک عضو موثر ثابت(!) و یا دوره ای شورای امنیت و سازمان  اوپک و صندوق جهانی پول  و گروه هشت(!) در خواهد امد این فرایندها نهایتا به شکوفایی سیاسی و فرهنگی و اقتصادی منطقه و جهان خواهد انجامید- شما خواننده عزیز حتما با خواندن این سطور خواهید گفت اقای سعید

 

شجاعی سعدی  چقدر خوشبین و توهم (!)) زده است اما بنده بی ادعای در پاسخ عرض می کنم این کار  اصطلاحادیروزود دارد اما سوخت و سوز ندارد ! چرا که  نهایتا سیر و روند تحولات سریع سیاسی  و اجتماعی و فرهنگی و نظامی و اقتصادی  کشورهای منطقه و جهان  بسمتی می رود که یا همه باید منتظر یک جنگ جهانی با تلفات صدهها میلیون نفری (اگر نگویم چند میلیارد نفری) باشیم و یا با کنار زدن موانع (هر چقدر این موانع سخت و محکم  تاریخی و عمیق حل نشدنی باشند)  همزیستی مسالمت امیز را در جهانی نو تجربه کنیم.


--------------
سعید شجاعی سعدی-شیراز - یکشنبه 89/10/26

/ 1 نظر / 11 بازدید
mohammad emamparast

سلام، ریال دیگر پول ایران نیست، در معاملات، دلار، ریال را جاگزین کرده. ناوهای امریکا آمدند از تنگه هرمز ردّ شدند و هیچ غلطی نکردیم. بمب اتمیمون هم به درد عمه مون میخوره و یک روز یا خودمون را خواهد کشت یا یک سری مسلمانان بی‌ گناه در اطراف اسرائیل را . فتنه را نابود کردیم. فحاشت را رونق دادیم.مواد مخدر و مشروبات در کشورمون بیشتر از خارج گیر میاید.‌ای کاش در جنگ مرده بودم تا امروز جلوی خانوادم شرمنده نبودم که من یکی‌ از باعثین آوردن این نظام به اصطلاح اسلامی بودم . گاهی وقت‌ها فکر می‌کنم انقلاب من ، اسلام من، امام من، بسیج من ، کجاست. قالیباف، علایی، شرم بر هر سه ما. میدونید من کی‌ هستم.فاعتبروا یا اولی الابصار.