نقش تحولات اخیر در کشورهای عربی منطقه بر روابط غرب و ایران

 


 انقلاب مردمی  تونس وپیامدهای مهم و تعیین گر ان مانند گسترش  ان به مصر و اردن و یمن و در اینده نزدیک  احتمالا  سرایت ان به بسیاری دیگراز کشورهای عربی ( حامی غرب و مخالف فعالیت صلح امیز هسته ای ایران) چند واقعیت غیر قابل  انکار و کتمان را  به همه دول و ملل جهان بخصوص به  دول غربی و  در راس ان به  دولت پرزیدنت اوباما و مردم  فکورامریکا یاداور می شود:


1- تکیه به دول دست نشانده عربی در منطقه و شوراندن انها برعلیه ایران کاری بسیار اشتباه و غیر قابل دفاع می باشد  .دیدیم که با چند روز اعتراضات مردمی در ان کشورها نظامهای سیاسی انها یا فرو ریخته اند و یا در استانه ان قرار گرفته اند.به همگان ثابت شد چنین حکومتهای حتی قادر به حفظ خود نیستند چه رسد به حفظ منافع غرب و ... در منطقه!.

--------

2- چه حکوتهای عربی طرفدار غرب توسط انقلابات مردمی (در حال انجام)سرنگون گردند و چه این حکومتها موفق گردند با اعمال زور و خشونت و خونریزی فراوان بکل یا بصورت نسبی از تظاهرات خیابانی جلوگیری بعمل اورند ! بنظرنمی رسد وضع و  شرایط ان کشورها و منطقه به قبل از شروع این اعتراضات برگردد. لذا غرب و بخصوص امریکا و (همچنین  اسراییل) باید در محاسبات سیاسی و اقتصادی و امنیتی خود در منطقه و بخصوص در باره نقش و جایگاه همه جانبه ایران سخت تجدید نظر نمایند و باپذیرش قدرت و نفوذ و جایگاه رفیع ایران  باب تعامل و دوستی و همکاری و رفاقت جدیدی را با ان باز نمایند.

3- در حالی که در حدود سه ماه گذشته غرب در حال از دست دادن جایگاه خود در بین کشورهای عربی منطقه خاورمیانه و شمال افریقا بوده  است. حمایت و نفوذ معنوی  ایران  سبب شده است تا شاهد به قدرت رسیدن سیاستمداران مردمی  علاقمند به دوستی و همکاری با ایران اسلامی در کشورهای عراق و لبنان و... باشیم .

4-  پس ایا بهتر نیست با  قطع جنگ روانی و رفع تحریمها  و محدودیتهای همه جانبه ضد ایران و  شروع مذاکرات واقعی و بدور از مکر و حیله گری برای باز گشایی سفارتخانه ها و حل و فصل همه جانبه و رو در رو مشکلات و اختلافها  ! در اغاز ی دگر همکاری و تعامل همه جانبه بین ایران و غرب ! شرایط بسیار مساعدی را برای پیشرفت و تعمیق صلح و ثبات و امنیت همگانی را  فراهم  ساخته و ان را به ملل خود و دیگر دول و ملل منطقه و جهان هدیه نماییم؟!.


5- در چنین شرایطی ایا فکر نمی کنید یک روند"برد-برد" برای همگان اغاز و به انجام رسیده باشد و بازندی در کار نباشد؟! و همچنین ابرو و  غرور و عزت همه ملل و کشورهای درگیر پرونده (ساختگی) هسته ای ایران  حفظ و تامین شده باشد؟!.

6- ایا فکر نمی کنید اگر قبول کنیم که روند اخیر  و مثبت  تحولات تشکیل دولت در دو کشور عراق و لبنان  صرفا با بکار گیری نفوذ معنوی و حمایت ایران (و صد البته با همکاری کشورهای چون سوریه و ترکیه و قطر و...)صورت گرفته است.پس  چرا با اشتی و جلب نظر ایران اسلامی از این نفوذ معنوی برای حل و فصل دایم مسایل فلسطین و افغانستان و و غروج ابرومندانه از باتلاقهای که در ان گرفتار شده اید و  نیز برای ایجاد یک نظم نوین سیاسی و امنیتی و اقتصادی  و غیره در منطقه و نهایتا جهان نا ارام امروز  استفاده نمی کنید؟!. 


ایا  واقعا درک و محاسبه و بررسی و انجام چنین روندی انقدر سخت و مشکل است که حاضر نیستید ان را تجربه نمایید و یا غرور کاذب و کج فهمی و اشتباه محاسبه اجازه ان رانمی دهد!  ایا متوجه نیستید با تاکیدپی درپی به احتمال استفاده از نیروی نظامی برای مقابله با دانش و فن اوری هسته ای صلح امیز ایران فقط و فقط اول ایران اسلامی  را وادار می کنید هر چه بیشتر و بهتر به توان دفاعی و بازدارنده گی خود بیافزاید و دوم باور کند که غرب فقط و فقط  منطق زور می فهمد و لاغیر؟!!!.


 ایا راه تقابل با ملتی که حدود 7 هزار سال در فرهنگ و تمدن جهان نقش افرینی کرده است و بالای هشتاد درصد مردمش باسواد است و از هر ده نفر یکی دارای تحصیلات دانشگاهی است و در نهایت تحریم و محاصره همه جانبه  شما توانسته به درجات بالای علمی و صنعتی دست پیدا کند این است که تاکنون انجام داده اید؟!. من که شخصا فکر می کنم غرب سخت در مورد ایران اسلامی دچار اشتباه محاسبه و کج فهمی بوده است شاید وقت ان رسیده باشد که هرچه سریعتر در مواضع خود تجدید نظر کنند. 


7- من  سعید شجاعی سعدی بعنوان یک تحلیلگر  اینترنتی وسیاسی در روابط بین الملل ج.ا.ا و نیز  بعنوان یک  شهروند بی ادعا و ساده ایرانی بر این باورم (برخلاف تصور اکثر مقامات و تحلیلگران و رسانه های  غربی که فکر می کنند تعامل و گفتگو با ایران بی فایده و یا کم  اثر است!؟)  اگر دستی صادقانه و بی غل و غش و با رعایت حقوق دوجانبه برای دوستی و همکاری بسوی ایران اسلامی دراز گردد بدون تردید با واکنش گرم و مثبت مسئولین محترم روبرو خواهد شد. هر چند  تاکنون متاسفانه بعلت زورگویی و گستاخی مسئولین و مذاکره کنندگان در گفتگوی 1+5  با ایران! جمهوری اسلامی مجبور گردیده  تمامی طرحهای مداخله جویانه  و غیر قانونی و یک طرفه انها را رد و خنثی نماید. اما اگر شرایط جدید منطقه غرب رانگران کرده است ! بهترین راه حل رفع واقعی و دایمی چنین نگرانی هایی فقط و فقط بنظر می رسد  از تهران می گذرد و لاغیر.              

/ 1 نظر / 7 بازدید
درخندک

دوست گرامی سلام یک هم وطن به کمک فکری شما نیاز دارد طرح کورش برای کاهش آلودگی هوا شما هم سهمی داشته باشید من هم یک سئوال دارم اگر باران بودید کجا می باریدید؟ چرا؟ نظر زیبای شما گرمای کلبه ماست با سپاس بی پایان